ogród

Żołnierzu zadbaj o otoczenie swojego domu

O tym jak prezentuje się dom decyduje w dużej mierze wygląd jego otoczenia. Utrzymanie elewacji w odpowiednim stanie, zadbanie o ogród, pielęgnacja roślin, to wszystko przełoży się na to jak prezentować się będzie całość. Żeby jednak utrzymać otoczenie w odpowiednim stanie należy włożyć w to sporo pracy, jak i stosować odpowiednie rozwiązania. O czym zatem warto pamiętać chcąc zadbać o to by otoczenie naszego domu zawsze wyglądało schludnie i ciekawie? Oto kilka wskazówek.

Ogrodzenie ogrodu a jego wygląd

Ogrodzenie ogroduPierwszym elementem o którego wygląd jak i jakość powinniśmy się zatroszczyć jest odpowiednie ogrodzenie. Wybór odpowiedniego ogrodzenia i właściwa jego konserwacja przekłada się zarówno na funkcjonalności jak i estetykę. O jakich zatem rozwiązaniach warto tutaj pomyśleć? Możliwości jest kilka i wszystkie mają swoje wady jak i zalety. Wśród tych popularniejszych można wskazać takie jak:

  • ogrodzenia panelowe
  • ogrodzenia aluminiowe
  • ogrodzenie drewniane
  • ogrodzenie kamienne
  • siatka ogrodzeniowa

Możliwości jest zatem całkiem sporo. Główną zaletą takich rozwiązań jak np. siatki ogrodzeniowe czy ogrodzenia panelowe jest stosunkowo niska cena w porównaniu z innymi rodzajami ogrodzeń. Minusem przede wszystkim siatki jest dość kiepska estetyka, niemniej są to trwałe rozwiązania, które nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. W przypadku nowoczesnych aranżacji ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się ogrodzenia aluminiowe. Maja one dość minimalistyczną stylistykę, a przy tym są bardzo trwałe i praktyczne. Wybór ogrodzenia to kwestia w dużej mierze indywidualna, uzależniona od tego w jakim stylu otrzymany jest dom i teren do niego przyległy, niemniej dokonując wyboru ogrodzenia uwzględnijmy to, że jego wygląd wpłynie na to jak prezentować będzie się całość.

Piękny i łatwy w utrzymaniu ogród

krzewy iglasteNajistotniejszym elementem, jeżeli chodzi o wygląd terenu przyległego do domu jest ogród. Od tego jak zostanie on zagospodarowany zależeć będzie to jak całość będzie się prezentować. Niewątpliwie kwiatowe ogrody to piękna ozdoba, jednak wymają one wiele pracy a w dzisiejszych czasach niewiele osób ma na to czas, dlatego warto przy projektowaniu ogrodu zdecydować się na praktyczne rozwiązania, które nie wymagają wiele uwagi. Obecnie bardzo popularne są np. aranżacje w których przede wszystkim wykorzystuje się trawniki i krzewy iglaste, dobrze wyglądające przez cały rok. Warto także zastosować kilka elementów ozdobnych takich jak np. wrzosy czy piwonie. Są to rośliny wieloletnie, o ciekawym zabarwieniu kwiatów. W przypadku piwonii należy liczyć się z tym, że roślina ta wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na okres zimowy a jej zakup to spory wydatek. Wrzosy sprzedawane są natomiast tanio, jednak kwitną one tylko na jesień przez co należy je dodatkowo zestawić z innymi roślinami kwitnącymi wcześniejszą porą. Wybierając kwiaty do ogrody szukajmy zarówno roślin wieloletnich jak i takich, które nie mają szczególnie dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnacje. Ułatwi to nam utrzymanie ogrodu w dobrym stanie.

Modernizacja ogrodu

frezowanie pniStare ogrody zwykle nie spełniały funkcji estetyczno-rekreacyjnej, a były miejscem przeznaczy do uprawy i choć grządki spotykamy obecnie bardzo rzadko w przydomowych ogrodach to w wielu z nich nadal znajdują się drzewa owocowe. Dla wielu posiadaczy ogrodów takie drzewa to duży problem. Konieczność corocznego ich przycinania, zbierania owoców jak i chronienia przed szkodnikami, zabiera wiele czasu, warto zatem pomyśleć o ich likwidacji. Wycinka drzew owocowych nie jest obwarowana w żaden sposób prawnie, a co za tym idzie nie trzeba za to płacić, ani nie musimy obawiać się żadnych kar w związku z wycinką drzew. Pamiętajmy jednak o tym, że tyczy się to tylko drzew owocowych. Ich uśniecie nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, ale także umożliwi to nam na nowo zagospodarować przestrzeni jaką zyskaliśmy.

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogroduWedług www.wymarzonyogrod.pl nowoczesne ogrodu charakteryzujące się prostotą nie wymagają wiele pielęgnacji. Praca przy nich sprowadza się zwykle do podejmowania takich czynności jak koszenie trawnika, oczyszczanie ogrodowych uliczek i konserwacji tak zwanej małej architektury ogrodowej. Nie są to szczególnie trudne czy czasochłonne prace, należy jednak pamiętać o tym, że powinny być one przeprowadzane regularnie. Nawet w przypadku minimalistycznego ogrodu, jeżeli zapomnimy o jego pielęgnacji straci on swoje walory wizualne, a co za tym idzie będzie on negatywnie wpływał na wygląd domu i całego otoczenia.

Na koniec podsumowanie

Dbanie o otoczenie domu jest bardzo ważne, jeśli chcemy by stanowiło ono dobrą wizytówkę. Pamiętajmy o tym, że im prostsze i bardziej minimalistyczne jest otocznie tym mniej pracy będziemy mieli przy jego pielęgnacji i konserwacji. Warto zatem nie tylko odpowiednio dbać o otoczenie domu, ale także i właściwie je zaprojektować.

Dodaj komentarz