wycinka drzew

Jak poradzić sobie z wycinką drzew na działce?

Będąc właścicielami działki rekreacyjnej musimy być przygotowani na szereg wyzwań związanych z jej pielęgnacją. Nie chodzi tutaj tylko o czynności związane z pielęgnacją ogrodu, czy konserwacją znajdujących się na niej obiektów. Powinniśmy posiadać niezbędną wiedzę odnośnie takich czynności jak na przykład wycinka przeszkadzających nam drzew. Wiele osób uważa, że nie ma nic łatwiejszego wystarczy jedynie wziąć odpowiedni sprzęt i pozbyć się zbędnego elementu niepasującego do naszej przestrzeni. Nic bardziej mylnego aby usunąć takie drzewo musimy uzyskać szereg niezbędnych pozwoleń, oraz zadbać o to aby sama wycinka przebiegała w sposób, który nie będzie stanowić niebezpieczeństwa dla nas i osób przebywających w pobliżu. Co zatem trzeba wiedzieć na ten temat?


Planowanie wycinki i rozpoznanie terenu

wycinka drzewPlanując wycięcie niechcianego drzewa pierwszą rzeczą o której musimy pomyśleć jest zastanowienie się nad sposobem przeprowadzenia całej operacji, według informacji z portalu przeglad-ogrodniczy.pl dobrze gdy dokładnie zapoznamy się z takimi elementami jak:

  • ukształtowanie terenu,
  • odległość drzewa od sąsiadujących budynków,
  • siła i kierunek wiatru w danym miejscu,
  • odległość od linii wysokiego napięcia.

Po przeprowadzonym rekonesansie i uzyskaniu formalnych pozwoleń możemy zacząć przygotowania do przeprowadzenia wycinki drzew.

Niezbędny sprzęt

wycinka drzewNawet jeśli posiadamy podstawowy sprzęt do wykonywania prac w drewnie taki jak pilarka spalinowa czy też zwykłą siekierę musimy uświadomić sobie, iż przy jego użyciu niewiele możemy zrobić z powodu tego, że nie jest on przystosowany do wykonywania takich prac, a poza tym mogłoby stanowić poważne niebezpieczeństwo dla nas i osób, znajdujących się w otoczeniu. Najbardziej adekwatnym w takim wypadku będzie zastosowanie podnośnika koszowego, który umożliwi nam ścinanie drzewa etapami, przez co unikniemy zagrożenia związanego z niekontrolowanym przewróceniem się go na ziemię i wyrządzenie szkód na naszej działce lub terenie sąsiada. Jest to jeden z wymogów które musimy spełnić, planując wycinkę drzew w obrębie trójmiasta. Pojawia się jednak pytanie skąd wziąć taki sprzęt? Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju firmy zajmujące się profesjonalnym wynajmem podnośników koszowych.

Estetyczne wykończenie

frezowanie pniPo przeprowadzonej wycince drzew zazwyczaj pozostaje na naszej działce pień wystający kilka centymetrów nad ziemię. Prace związane z wycinką drzewa powodują, iż jego wierzchnia część jest często bardzo nierówna i nieestetyczna. Nie zawsze mamy możliwość wyrwania go z ziemi, gdyż wiązałoby się to zazwyczaj ze szkodami na naszej działce. W takim wypadku według portalu www.ogrodinfo.pl najlepszym rozwiązaniem okaże się frezowanie pni, sprawi ono, że pozostałość po drzewie stanie się gładka pozbawiona zadarć i będzie stanowiła miły dla oko element dekoracji terenu naszej działki, który będziemy mogli wykorzystać jako np. podstawę pod donice z kwiatami.

Konieczna kosmetyka

pielęgnacja ogródPrzy procesie wycinki drzew pomimo wszelkich starań, zawsze dochodzi do uszkodzenia terenów wokół, mowa tutaj o spadających gałęziach, sypiących się trocinach czy kapiącej żywicy drzewa. Pielęgnacja ogrodu jest równie ważna, tak aby powstałe szkody nie zakłóciły jego harmonii i piękna, a także by jak najszybciej powrócił on do swojej kondycji. Jeśli z powodu ilości powstałych zniszczeń, nie jesteśmy w stanie samodzielnie tego zrobić, możemy zdecydować się na wynajęcie specjalistycznej firmy, która w mgnieniu oka przywróci nasz ogród do pożądanego przez nas stanu.

Mówiąc o wycince drzew, nie zdajemy sobie sprawy jak czasochłonne jest to zajęcie. Wymaga ono przede wszystkim zastosowania odpowiedniego sprzętu, oraz zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa. Po dobrze przeprowadzonej wycince, będziemy mogli się cieszyć z faktu, iż nasza działka wygląda tak jak to sobie wyobrażaliśmy.

Jeden komentarz dla “Jak poradzić sobie z wycinką drzew na działce?

  1. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w ścinaniu drzew, to lepiej aby wynająć do tego specjalistyczna firmę, która zrobimy to w sposób doskonały jak i bez żadnych uszczerbków.

Dodaj komentarz